Mixed Media Art & Hantverk

KURS: Antique Värmeljushållare  Pris: 499:- inkl moms Produktbeskrivning Vacker vitt blockljus att dekorera Artificiellt blockljus som är tillverkade av högsta kvalitet. Håller i lång tid och har plats för värmeljus. Vi har målat den vit och förseglat med pärlemo lack. Din ljushållare kan se ut hur som helst, du kommer att bestämma själv. Höjd: 9 […]

SIP & PAINT CANVASTAVLOR

Kick off aktiviteter i Stockholm Måla & Mixed Media Art – Canvastavlor är en av roligaste aktiviteter för grupper. Passar för alla er som framför allt vill ha roligt och skaffa nya kunskaper.

Decoupage Nybörjarkurs

KURS: Tvåsidiga Glasunderlägg – Decoupage Pris: 399:- inkl moms Kursen lämpar sig till nybörjare. Vuxna, samt barn från 8 år. För barn som är yngre än 8 år, kan vi arangera vi separata kurser, mejla oss intresseanmälan. Vi kommer att lära oss grunder: hur man förbereder en föremål till att måla den med akrylfärger och […]

Måla & Mixed Media Art Kurs

canvastavla

Mixed media är en konst men det kan vara hantverk också.
Mixed Media Art började omkring 1912 med Pablo Picassos och Georges Braques kubistiska collage genom att blanda olika media.

SKAPA &  SKÅLA  Kylskåpsmagneter

Du bestämmer färg och hur formen på dina magneter blir. Vi använder silikoner men går bra om man vill skapa för hand. Kursledaren hjälper till under hela tiden. Perfekt för alla som vill se snabbt ett vackert resultat. Kom själv, med familj eller kompisar Företagsevent, möhippa, svensexa, kallas … ni kommer verkligen att ha roligt. […]

SIP & PAINT DECOUPAGE

Måla och skåla

Tvåsidiga Glasunderlägg Ni tar själva med er favoritdrycken ! Skapa & Skåla – Med din egen dryck Ta med din favoritdryck, ha roligt och skapa praktiska och vackra föremål. Vi kommer att lära oss två tekniker: decoupage och hur man använder schabloner att få ett perfekt resultat. Möjligheterna är oändliga, vi har många motiv att välja […]

Mingla, äta och skåla utan att måla

Måla och skåla

Kurs 8 : MINGLA, ÄTA & SKÅLA UTAN ATT MÅLA & KYLSKÅPSMAGNETER Mingla, äta & skåla utan att måla är en av våra mest besökta aktiviteter. Ta med din favoritdryck, vi bjuder på resten. En riktig fin upplevelse med mat och skapande. Den första timmen gör vi tillsammans en mingelbuffé, mini burgare, pinchos och ananas […]

Sip & Paint – Antique Servettringar

Ta med din favoritdricka och skapa din egen familjehistoria. Vi skapar användbara saker – unika antikbehandlade servettringar som kommer att fånga ditt öga och hjärta, och kan gå går i arv från generation till generation. Du kommer att ha roligt och lära dig att göra servettringar med stor skicklighet och omsorg, servettringar för praktiska ändamål […]

ANTIK, KONST & HANTVERK

Antique & Shabby Chic Fotoalbum

Om du gillar antikviteter och gamla saker, samt att lära dig hur man kan skapa unika och vackra saker själv är det här en riktig bra kurs för dig. Vi kommer att använda en trälåda eller liknande, men är en bra början om man vill restaurera gamla möbler.